Rostliny vábící včely: nejlepší nápady pro zahradu a balkon

Každý rok počet včel po celém světě klesá. To je způsobeno pesticidy, stejně jako snížení vhodného přírodního prostředí. Kvetoucí louky jsou pohlceny průmyslovým zemědělstvím a rozšiřováním měst.
motýl na jeteli

Kdo na balkoně, na terase nebo v zahradě zasadí rostliny přitahující včely, může tomuto neblahému vývoj trošku čelit alespoň malým útočištěm. Ale záleží na tom, které rostliny jste zasadili. Přestože typické balkonové rostliny s silně naplněnými květinami, jako jsou muškáty, potěší oko svou svěží květinovou nádherou, neposkytují dostatek potravin pro včely, čmeláky a motýly. Proto je důležité předem zjistit, které květiny, trvalky a keře jsou ve skutečnosti vhodné pro včely.

Vrba

Vrba začíná kvést v březnu a je proto jedním z prvních jarních zdrojů potravy pro včely. Existuje mnoho různých druhů vrb, které se značně liší velikostí a tvarem. Vrby jsou tedy důležitým zdrojem potravy pro včely.
květy jabloně

Ostružiny a maliny

Nespočet květů na ostružinách nejen přitahuje včely a další užitečný hmyz, ale také poskytuje robustní soukromí. Ostružiny a maliny navíc kvetou už v květnu a včelám tak poskytují vysoké množství nektaru v období, kdy jsou zdroje potravin stále vzácné.

Divoké víno

Nejen krásné na pohled, ale také bohaté na pyl a nektar je divoké víno, které je ideální pro pergoly, mříže, ploty a zdi. Tato rostlina, která je přátelská k včelám, je snadno ošetřitelná a miluje hluboké půdy.

Byliny

Zvláště pro balkony a terasy jsou vhodné víceleté bylinky. Rozmarýna kvete již na jaře, šalvěj po celé léto. Lichořeřišnice, ze které jde udělat skvělý salát, poskytuje nektar až do konce září. Levandule je skutečný včelí magnet a zapůsobí svým vysokým obsahem nektaru.

Pěkný vedlejší účinek rostlin vhodných pro včely je, že lahodně vonící byliny přitahují včely, ale odpuzují otravný hmyz, jako jsou komáři.

Jabloně

Jabloně jsou neodolatelný včelí magnet. Každý, kdo někdy stál pod kvetoucí jabloní na jaře, si jistě všiml nespočtu včel při hledání jídla. Květy jsou obzvláště bohaté na pyl a nektar. Kromě toho poskytuje vlastníkovi jablka, která jsou skladovatelná, popřípadě mohou být okamžitě zpracována na vynikající jablkový závin nebo džus. Dokonce i třešeň láká včely!
chlupaté pupeny

Jetel

Každý, kdo někdy chodil bosý na louce s velkým množstvím jetele, mohl bolestivě pocítit množství včel a čmeláků letících sem a tam. To je způsobeno vysokým obsahem pylu v jeteli. Rostlina je také bohatá na nektar a kvete od počátku května do pozdního podzimu.

Svazenka vratičolistá

Svazenka vratičolistá se používá v zemědělství pro zelené hnojení. Díky svým krásným modrofialovým květům je to také populární okrasná rostlina. Květina je absolutním číslem jedna mezi rostlinami přitahující včely To je způsobeno nadprůměrným podílem nektaru a pylu. Bohužel, tato robustní a nenáročná květina vydrží vždy pouze jeden rok. Při procesu hniloby však uvolňuje živiny do půdy a působí tak jako přírodní hnojivo.