Nástroj pro diagnostiku vaší Wi-Fi sítě v operačním systému Android

Routery. Tyto nejvytíženější síťové prvky dnes a denně pracují i v kavárnách, restauracích, ve sportovních zařízeních, v různých klubech, na mítincích a společenských akcích. Zpravidla jsou zapojeny nonstop a jejich elektronické obvody musí snášet trvalou zátěž. Někdy bývá připojení přes bezdrátovou síť příliš pomalé, nebo se vám zdá, že není stabilní, a pokud nepomůže ani restart zařízení, může být problém k nalezení paradoxně mimo váš objekt. Někdo může vaši Wi-Fi síť rušit.
odesílání 802 11
Jako dokonalý pomocník k diagnostice síťového rozhraní se jeví Network Analyzer. Je dostupný v obchodě Google Play zdarma. Používá několik speciálních příkazů pro otestování vašeho bezdrátového vysílače:
· Příkaz Ping ověří přístupnost síťového zařízení a dobu odezvy v milisekundách.
· Ports snímá stav všech síťových portů a dozvíte se, které z nich jsou uzavřené a které otevřené.
· Příkaz Route mapuje stav síťové „cesty“ mezi síťovými prvky, tedy konkrétně mezi chytrým telefonem a serverem. Zajímavé je také pozorovat, kudy vaše data protékají, resp. přes které země. Dozvíte se to z malých vlaječek v popisu síťové cesty.
vlny wifi
· Whois je standardní unixový příkaz pro zjištění informací o IP adrese nebo doméně. Snadno tak zjistíte webhosting každého webu.
Hustě zasíťované oblasti (a nemusí to být ani hustě obydlená místa) mívají problém s rušením bezdrátového signálu. Každý router si představte jako miniaturní vysílač, který pracuje na určité frekvenci (kanálu). K rušení dojde tehdy, jsou-li nablízku dva, nebo více routerů, vysílajících data ve stejném pásmu. Poznáte to pak podle lability sítě, nebo snížením přenosové rychlosti. Právě ke zjištění optimálního kanálu poslouží Network Analyzer.
odesílání 802 11
V části programu s názvem LAN Scan můžete také pohodlně vysledovat, kdo je k vaší síti momentálně připojen. Zobrazí se seznam všech fyzických zařízení a tím lze snadno detekovat případného nezvaného návštěvníka, který se na vás připojil. Pokud však máte zabezpečenou Wi-Fi a máte ji chráněnu dostatečně silným heslem, nemělo by k tomu dojít.