Plný truhlík barev

Po celý rok jsme se mohli těšit z krásy, kterou jsme si vypěstovali a hýčkali, ať na balkóně nebo v okně, v truhlíku nebo květináči. Nastává období, kdy nám muškáty na oknech odkvétají nebo se hlásí o slovo první mrazíky a je na místě vhodné uskladnění a zpracování balkónových květin.

Jako nejjednodušší řešení se nám jeví vzít truhlík a nad popelnicí ho otočit s představami, jaké si koupíme balkónové květiny v dalším roce. Jde o jednoduché řešení, ne však zcela správné. Záplavu barev, která nám krášlila balkón nebo parapet v okně, můžeme opakovaně vracet na své místo, aniž bychom zbytečně květiny vyhazovali.
záplava barev

Stříhání muškátů

 

Před uskladněním je na místě ostříhání muškátů. Stříháme vždy části rostlin s listy a květy a ponecháváme přibližně 10 – 15 cm rostliny, která nám přesahuje okraj květináče nebo truhlíku. Pro zbylé části, které jsme ostříhali, nenecháváme klidné místečko v odpadkovém koši, ale můžeme je použít jako sazeničky na další rok. Ostříhané větvičky zbavíme koncových částí s květy a odstraníme i lístečky, které by jinak skončili ve sklenici s vodou. Abychom předešli hnilobě a nepříjemnému zápachu vkládáme stonky rostlin do vázy nebo jiné sklenice s vodou, kde nám posléze pustí kořínky a budeme moci rostlinky zasadit a opět použít.
kouzlo muškátů

Zbylé části nevyhazujte

 

Zbylé části muškátů z truhlíků nevytahujeme a pouze celé truhlíky i s obsahem přeneseme na místo, kde necháme muškáty přezimovat. K tomu je důležité vhodné místo. Ideální prostor k přezimování muškátů v domácnosti je chladná a alespoň částečně osvětlená chodba. Bez světla muškáty také přezimují, ale dojde k zesvětlení až do odstínu žluté barvy na veškerých listech a stoncích, které nám začnou v průběhu zimy na muškátech růst.

Na jaře jako nové

 

Takto přezimované muškáty můžeme na jaře vytáhnout z truhlíků a květináčů. Vložíme je do nové zeminy a opět nám budou dělat spoustu parády a okouzlovat kolemjdoucí. Odstřižené části muškátů, které nám přes zimu pustily kořínky, můžeme zasadit do truhlíků a květináčů a už jen čekáme, až nové rostlinky začnou kvést a lákat k pohledu.