Jírovec maďal

Pokud hledáte v nadpisu chybu a myslíte, že tam má být Maďar, tak nemá. Jírovec je košatý strom a jeho plody jsou hádejte co?
Ještě nápověda, latinsky se jmenuje Aesculus hippocastanum a patří do řádu i čeledi mýdelníkovitých. Nic? Nevadí, prozradím. Jde o kaštan koňský. A je to právě jeho plod, kaštan, který vás může na podzim bacit.
Nenadávejte, inteligent nenadává, a když tak potichu. Kaštan však seberte a další také. A ještě, a ještě a až jich budete mít hodně, můžete z nich dělat různé výrobky. Jaké? Nu, pokračujte ve čtení, uvidíte.
Výrobek z kaštanu a žaludu
Tak jako děti jste jistě vyráběli různá zvířátka, že ano? Třeba s použitím nalámaných špejlí. Pokud ne doma, ve škole zcela jistě. Ono sice ve finále nešlo zcela jednoznačně určit druh zvířete, ale byla to zábava a zajímavá činnost. Jen housenka se dala jasně rozlišit od pejsků, srnek a další zvířeny.
Tak jsme si zavzpomínali a nyní k současnosti. Podobné výrobky by vás již asi neuspokojily, a tak zkuste něco víceméně překvapivého.
Vezměte silnou nit, nebo raději provázek, kaštany naděrujte a již zde máte náhrdelník pro děti, nebo okrasnou šňůru na dveře či stěnu. Délka je jen na vás. Viděl jsem to i nastříkané barvou, ale tím naprosto zazdíte přírodní vzhled.
Plody kaštanu
Vyrábět se dají i věnce, klidně ke všem svatým. Na to ovšem potřebujete základ, nejčastěji umělý, nebo si jej umotejte ze slámy. Nyní kolem dokolapřipevňujte kaštany, technika a množství je na vás. Lze je tam přidrátovat, lepit tavnou pistolí (nedoporučuji), nebo připevnit provázkem.
Dá se vyrábět veliká spousta věcí. Chce to jen popustit uzdu fantazii.
Když k nim přiberete i onu pichlavou slupku, máte další možnosti. Třeba kaštany jen tak hozené do sklenice a do nich pak zabodnutá svíce působí velice zajímavě. A což až začne účinkovat ve hře i vosk, to pak bude zajímavých pohledů.
Vyzkoušejte vyrábět kde co, kombinujte i s jinými přírodními materiály a uvidíte, že výsledek bude velmi potěšující.