Jak na rosící se okna a proč se rosí?

Pravidelně orosená okna, nejčastěji každé ráno po chladné noci, nebo-li kondenzace vlhkosti na sklech je častým problémem mnoha oken ve straších domech či bytech. Okna jsou stará, netěsní a na jejich výměnu často nejsou prostředky. Jak se tedy vypořádat s věčně orosenými okny a předejít možnosti vzniku plísně, která by mohla poničit samostatné rámy oken i omítku kolem nich?
Staré okno
Samotná okna na vině většinou nejsou. I když jejich špatná těsnění také přispívají, většinou za to může spíše nadměrná vlhkost v místnosti, kterou umocňují samotné domy, které často nemají dostatečné základy nebo izolaci ze země. Stále ale platí, že pokud si pořídíte kvalitní okna, budou se rosit nesrovnatelně méně než ta stará. Předejdete tak nejen vzniku plísní, ale i možných dopadů na vaše zdraví jako jsou různé alergie.
Nejvíce se rosí okna v kuchyni či koupelně, kde pravidelně zapomínáme větrat po vaření nebo horké koupeli. Další v pořadí je ložnice, kde se na sklech sráží pára vydechovaná lidmi. Dle studií se uvádí, že je jeden člověk schopen za dvacet čtyři hodin vydechnout až dva litry vody ve formě páry.
Nejvíce se rosí některé typy moderních plastových oken, které těsní tak dokonale, že je místnost uzavřena skoro až hermeticky. Vzniká tak zvaný tepelný most. Pára se na sklech sráží nejčastěji v jejich spodní části, kde se mění v drobné kapičky vody, které stékají po skle. Uklízet pak musíme nejen parapet, ale i těsnění kolem oken je potřeba vytřít každé ráno do sucha, aby nevznikaly již dříve zmiňované plísně.
Na vině je mnohdy i teplota povrchu okna. Pokud je příliš nízká, o to víc se okno bude rosit. Ve většině případů lze říct, že méně kvalitní okna budou mít nižší teplotu povrchu a naopak teplota skel vysoce kvalitních oken bude vyšší.
Okno starého domu
Jak tedy daný problém řešit? Větrat, větrat a větrat. Ve většině případů jsou orosená okna způsobena především tím, že málo větráme. Podle studií je potřeba u dvou dospělých lidí větrat minimálně každé dvě hodiny a to spíše intenzivně a krátce. Pokud necháme delší dobu okno jen pootevřené, příliš toho nevyvětráme a místnost více vychladne.