Kde všude se setkáte se soustruhem

Soustruh a vrtačka jsou dva strojírenské symboly, s nimiž se lidé seznamují již v útlém věku. Elektrická vrtačka se dnes vyskytuje ve většina domácností a soustruh na dřevo i na kov bývá přítomen v domácích či školních dílnách. Soustružení je také relativně snadné, obrobek se otáčí kolem své osy, upnutý ve sklíčidle, a k němu přikládáte různé druhy nožů, s nimiž odebíráte třísku a vytváříte požadovaný tvar.

soustružení kovů

Soustružení dřeva se také stalo oblíbenou činností zručných řemeslníků, kteří na tržnicích prodávají svícny, nohy ke stolům, lavicím či židlím, misky, talíře a mnoho dalších ozdobných a užitných předmětů. Bez soustruhu se pochopitelně neobejde ani údržba, zámečnické dílny a malé i větší strojírenské provozy. Ty nejmodernější mají samozřejmě k dispozici CNC technologie, ale stále ještě naleznete staré modely soustruhů, plně funkční a provozuschopné, například ve školních dílnách středních průmyslových škol.

soustružení dřeva

Kdo se chce blíže seznámit se soustružením, měl by v první řadě dobře znát samotný nástroj – soustružnický nůž. Existuje jich více typů, ovšem všechny mají jedno společné – soustružnický nůž úhly, což jsou parametry, podle nichž se odvíjí způsob obrábění materiálu.

Pracovat na soustruhu je docela zábavné, protože sledujete, jak se odtud odvíjí tříska, mnohdy je i velmi barevná, zejména pokud se jedná o legovanou ocel nebo slitinu mědi, a pozorujete, jak se postupně dotváří požadovaný tvar obrobku. Soustružníci mohou zhotovovat výrobky ve velkých sériích i v kusové výrobě, může jít o rutinní záležitost nebo naopak velmi tvůrčí a rozmanitou, zkrátka soustruh patří mezi stroje velice oblíbené zejména mezi samotnými soustružníky. A možná, že i někteří z vás zavzpomínají po letech z nostalgie na vaše školní dílny, kde byl soustruh k dispozici, a vy jste si na něm mohli vyrobit něco na památku.