Co pro vás znamená pronájem vozu

Automobil představoval za socialismu symbol luxusu a každý si jej nemohl dovolit. Dnes je situace odlišná, na trhu je mnoho ojetých vozů, cenově dostupných, ale mnozí lidé zvažují i pronájmy. Krátkodobé či dlouhodobé, díky nimž nepotřebujete žádné auto vůbec vlastnit.

dálniční provoz

Nepotřebujete vlastní vůz – jsou lidé, co vůbec nevlastní vůz, a kteří si jej pronajímají pouze na speciální účely, jako je cestování na dovolenou, větší nákupy, výlety apod. Pokud využíváte hromadné dopravy nebo pracujete z domova a nakupujete hodně přes internet, a auto potřebujete tak dvakrát do měsíce na delší výlety, pak nemá samozřejmě význam si jej pořizovat.

jízda po dálnici

Pronájem vozu z autopůjčovny v Praze 9 je něco zcela odlišného, než je jeho vlastnictví, má to své výhody i nevýhody. Tou zásadní nevýhodou je především to, že ho nemáte jaksi v garáži, a že do něj nemůžete usednout, kdykoli se vám zlíbí. Pokud jej ale nepotřebujete stále a vystačíte s pronájmem občasným (a ten může být i dlouhodobý, záleží na způsobu využití), pak už se objevují spíše jen výhody.

Nestaráte se o technický stav – každé vozidlo, které máte doma, může být poruchové. A pokud se porouchá zrovna ve chvíli, kdy jej potřebujete, je vám na nic. Vlastník vozidla je stále v jakémsi permanentním stresu, kdy má v podvědomí mnoho informací – kdy vyměnit olej, kdy pneumatiky, jak vypadá podvozek, jak spolehlivé jsou brzdy atp. Zároveň musíte hlídat termíny STK, zkrátka je to technika a tu je nutné mít stále pod kontrolou.

Finance – pomineme-li pořizovací cenu a amortizaci vozu, pak musíte počítat s tím, že budete neustále do vozidla investovat. Do výměn kapalin, pneumatik a náhradních dílů za ty opotřebované, do dálniční známky, povinného ručení, havarijního pojištění. Tohle vše s pronájmy vozů odpadá, o technický stav a perfektní spolehlivost vozu se stará někdo jiný, takže na vás je pouze zvážit cenu pronájmu a naplánovat jeho efektivní využívání.