Bez firem bychom snad ani neexistovali

Dneska už bychom bez firem dávno nemohli vůbec existovat. Je jednoduché říci proč. Prostě proto, že už dnes požadujeme dokonalé materiály, zboží a služby. A nikdo z nás neumí všechno na dostatečné úrovni. A tak se lidé musí specializovat a ti specializovaní na to nebo ono se srocují na jednotlivých místech, aby spolu dělali to, co jim jde nejlépe, a vydělávali si tím na svoje živobytí. Na takovém místě si potom pořídí potřebný materiál a důležité zařízení, rozdělí práci a firma je na světě.
Taková firma pak může fungovat jako
–          právnická osoba
–          nebo fyzická osoba
tovární budova
Právnická osoba je zapsaná v obchodním rejstříku pod svým názvem, zatímco fyzická osoba je zapsaná pod jménem a příjmením majitele, často s označením formy obchodní společnosti, jako je dejme tomu společnost s ručením omezeným, akciová společnost a podobně.
Taková firma se v tradičním pojetí zabývá přeměnou zdrojů na statky, tudíž nakupuje služby výrobních faktorů, nato organizuje jejich přeměnu na statky a tyto dále prodává. A tím si vydělává. Přičemž se snaží vydělat co nejvíc. Logicky.
Taková firma v tradičním pojetí usiluje o to, aby byla co nejziskovější. Pak také usiluje o to, aby přežila na trhu co možná nejdéle, aby na onom trhu zabrala určitý jeho podíl, aby rostla a expandovala. A taky aby rostla její tržní hodnota, za kterou by ji nakonec bylo dejme tomu výhodné se ziskem prodat.
 
To je teorie. Jenže praxe je často docela jiná. Jak víme i z vlastních zkušeností.
–          Kolik jsme u nás třeba měli firem, které byly založené bílými koni! A ty se přece na trhu udržet nemínily, měly rychle shrábnout podvodně vylákané zisky a zmizet.
–          Kolik existuje firem, které nemají v úmyslu vydělávat, ale jenom perou špinavé peníze!
–          Kolik firem snad ani nevytváří statky, ale jenom si žije z dotací!
A naopak kolik firem se chtělo poctivě prosadit na trhu, ale neuspělo! Kvůli konkurentům, úřednímu šimlovi a podobně.
zajímavá firemní budova
Takže kolem sebe firmy máme a budeme mít. A snad ty poctivé a užitečné jednou zvítězí nad těmi, co jim jenom kazí pověst.