Studium v Británii

Chcete jít na vysokou, ale ještě nevíte, která splní vaše očekávání nejlépe? Nemůžete najít vysněný obor? Máte rádi angličtinu a Británii? V tom případě by studium ve Spojeném Království mohlo být přesně pro vás.
Jak se tam dostat?
Přijímací řízení se od toho v České republice liší. Například na většinu škol se nedělají přijímací zkoušky. Je to tím, že v Británii se v 18 letech dělá zkouška A-levels, což je podobné naší školní maturitě na gymnáziu. Není pro všechny povinná, ale je všude stejná, a tak univerzity mohou přijímat na základě jejích výsledků.Big Ben v Londýně.jpg
Ale co my, kdo A-levels neděláme? Při přijímacích řízeních se zohledňují známky z naší maturity. Každá škola má jiná pravidla, takže je nejlepší si podmínky zjistit přímo na stránkách dané univerzity. Na většinu škol bude vyžadován certifikát na úroveň C1, tím, že nepocházíme z anglicky mluvící země, ale není to pravidlem. Někde stačí maturita z angličtiny se známkou 2 nebo lepší.
Další, co je potřeba, je personal statement, neboli něco jako motivační dopis, kde musíte vyjádřit svůj zájem o obor a své zkušenosti a dovednosti. Měli byste se tímto dopisem prodat, takže se sepisují samozřejmě kladné vlastnosti a zkušenosti. Také by se tam mělo objevit, proč zrovna vy se na studium daného oboru hodíte.
Hlídejte si uzávěrku přihlášek!!! Na Britské univerzity se přihlášky posílají dřív než na školy tady. Pokud máte zájem o medicínu, Oxford nebo Cambridge, přihlásit se můžete pouze do začátku října! Ostatní mají termín kolem ledna.
Jak je to s financemi?
Peníze jsou asi největší problém, pokud nejste z bohaté rodiny. V Británii jsou univerzity, na rozdíl od ČR, placené. S výjimkou Skotska a Irska. Pokud tedy netrváte na studiu v Londýně, zvažte i tyto možnosti. Pokud se ale hlásíte do Anglie nebo Wales, musíte platit školné, které je teď 9,250 liber za rok (opět s výjimkou výše zmiňovaných škol).promoce.png
I to má ale řešení! V Británii je zcela normální brát si studentskou půjčku. Do brexitu platily stejné výhody (zahrnující i tuto půjčku) jak pro britské studenty, tak i studenty z EU. Po brexitu by měli mít nárok na půjčku i studenti nastupující v akademickém roce 2020/2021. Nikdo ale zatím neví, jak to bude vypadat dál.
Pokud si nebudete vědět rady, existují i organizace, které rády poradí.