Nepřítel krovů

Proto je potřebné všechny dřevěné prvky u novostaveb ošetřit proti dřevokaznému hmyzu. A u starších domů, pokud se chystáme udělat půdní přestavbu a tím zvětšit obytnou plochu, před zahájením těchto prací bychom měli co nejpečlivěji zkontrolovat, zda nosná konstrukce střechy nenese stopy přítomnosti dřevokazného hmyzu.
hmyz červotoč
Jak to poznáme? Pokud na dřevěných prvcích objevíte dírky, ať už kulaté nebo oválné, nebo na podlaze najdete hromádky čerstvé dřevěné moučky, měli byste přizvat odborníka, který možné poškození nosné konstrukce střechy přesně posoudí a zároveň doporučí co nejvhodnější sanační opatření. Zde je asi nutné uvést, že ne hmyz, ale jeho larvy jsou nebezpečím. Larvy požírají dřevo, tvoří chodbičky, jednak snižují tím pevnost dřeva, tedy nosných konstrukcí a navíc chodbičky jsou cestou pro vniknutí vody a mohou být i prostorem pro dřevokazné houby.
napadené dřevo

Čím zničit dřevokazný hmyz

 
Jak se obecně ví, můžeme k jeho vyhubení použít chemické prostředky na ochranu dřeva. Ale pokud nechceme použít chemii, může také přicházet v úvahu i ošetření horkým vzduchem. Samozřejmě, že to nezvládneme fénem na sušení vlasů. Speciální firma celý půdní prostor vyhřeje na několik hodin na teplotu 90° Celsia. Zároveň měří teplotu, a když teplota toho nejsilnějšího trámu v nosné konstrukci střechy dosáhne 60° Celsia, můžeme jásat, že larvy škůdců jsou zničené.
velký tesařík

Chemická ochrana dřeva

Ta má zabránit napadení krovu a dalších nosných prvků dřevokazném hmyzem. V novostavbách z posledních let je naštěstí již ošetření ochrannými prostředky na dřevo většinou už provedeno. Ale které prostředky to byly, dokážeme jako například noví majitelé domu dodatečně zjistit většinou jen obtížně. Přesto je při koupi domu určitě vhodné se zeptat původního, tedy prodávajícího majitele, kdy a jakými prostředky byly dřevěné prvky v domu ošetřeny.