Které problémy lze řešit, a které jsou konečná

Vztah dvou více, či méně odlišných lidí občas narazí na překážky, které lze překonat, obejít, či znamenají, že je nutné, aby se každý vydal jinou cestou. Mnohdy to nezáleží jen na velikosti samotné překážky, ale i na tom, co jsou lidé ve vztahu ochotni zkousnout. Které problémy ale mají řešení, a které by měly znamenat konec?

pár na lavičce

Finance

Finance probírá ve vztazích spousta lidí, zvláště, pokud má mít vztah nějakou perspektivu. Co ale dělat, když má každý jiný pohled na věc? Co když třeba jeden vidí peníze jako oběživo, něco co se používá k získání radosti, zážitků a požitků, zatímco druhý myslí na budoucnost, a spoří každou korunu? V takovém případě je nejlepší i v případě manželství zvolit oddělený rozpočet, nejlépe pak sepsat předmanželskou smlouvu. A kdo z páru má pravdu? Oba. Peníze jsou tu od toho, abychom si je užívali, protože do hrobu si je nevezmeme, a nikdy nevíme, zda se dožijeme dalšího dne. Na druhou stranu je však radno myslet i na budoucnost, kdy nás může ovlivnit finanční krize, ztráta zaměstnání, nebo potřeba větší investice. Ideálním kompromisem pak bude část peněz odložit, a část si užít okamžitě. Co když mají lidé odlišný názor i na to, za co utrácet? Muži může přijít zbytečné utrácet například za šaty, kadeřníka, nebo kosmetiku, žena pak může zavrhovat návštěvy hospod, sportovních utkání, nebo investice do motorových vozidel. V tomto případě už je potřeba se domluvit, a to tak, že si každý vyslechne názor toho druhého. Stejně jako chce žena vypadat hezky, a tak utrácí za krásu, muž si chce užít času s přáteli, a tak utrácí za zábavu. Vše je v pořádku, dokud nenastanou finanční potíže, kdy musí žena omezit krásu, a muž zábavu.

objímající se pár

Věrnost

Pod pojmem věrnosti si každý představujeme něco jiného, což je pak problémem, pokud se snažíme utvořit spokojený pár. Někdo považuje za nevěru už flirtování, jinému nevadí ani občasný sex s cizí osobou, pokud je to bez citového podkladu. Jestliže se oba partneři dokáží domluvit, může i tak vztah fungovat. Problémem je, pokud žárlivý partner, který nesnese ani to, že se ten druhý na jiného podívá, sám podvádí, a ještě o tom lže. Vztah musí být rovnocenný, a fungovat na toleranci, avšak i solidaritě. Nedělat to, co nechceme, aby bylo děláno nám, a zkusit pochopit problém i z jiné perspektivy.

Násilí

Násilí je ve vztahu vždy špatně, a nezáleží na tom, zda se jedná o jednorázovou věc, či pravidelný problém. Facka, vyhrožování, psychické násilí v podobě zákazů a omezování osobní svobody, to všechno jsou důvody, proč vztah raději ukončit dřív, než to celé dopadne špatně. Jakmile zpozorujete první varovné signály, berte nohy na ramena, a nečekejte, že se partner změní. To se totiž příliš často nestává.