K čemu slouží COT index

Asi každý z nás sní o tom, že snadno přijde k velkému bohatství. Jednou z metod, kterými lze tento sen splnit, je i investování na finančních trzích, konkrétně na těch akciových. V čem spočívá? Jednoduše koupíte akcie, když je jejich cena nízká, a prodáte je, když se zvýší. Tak dosáhnete zisku, který může být, podle rozdílu ceny, i velmi značný.

burza3

Samozřejmě toto sebou přináší i určitá rizika. To hlavní spočívá v tom, že jen málokdo dokáže skutečně dobře odhadnout chvíli, kdy je dobré nakoupit, a kdy prodat. Obvykle se tedy stává, že o své peníze spíše přijdete, než abyste vydělali.

Je samozřejmé, že existují nástroje, které nám mají pomoci právě tomuto scénáři předejít. Jedním z nich je COT index. O co se jedná?

COT, z anglického Commitment of Traders, je společnost sdružující největší hráče na akciových trzích. Ti pak denně vydávají zprávy o své činnosti – kolik kterých akcií koupili či prodali, a za jakou částku. Zveřejňují také celkový zisk či ztrátu, kterého se jim podařilo dosáhnout.

burza4

Tato data jsou sama o sobě užitečná, avšak když si je promítneme za delší časové období, pak teprve získáme jasnou představu o tom, jak tyto společnosti hospodaří a zda se jim skutečně daří. Uvidíme také, které akcie se nejvíce kupují a kterých se naopak zbavují. A právě toto je COT index.

Je samozřejmé, že i COT může udělat chybu nebo špatný nákup. Koneckonců, jsou to jen lidé, a je velmi pravděpodobné, že se čas od času zmýlí, či že jejich rozhodnutí nebudou vždy ta nejlepší. Avšak když si vše promítneme právě v delší časové ose, snáze tyto chyby odhalíme a vyhneme se jim.

Je jasné, že toto, stejně jako ostatní metody, není stoprocentní. Tato ani žádná jiná vám nezaručí úspěch. Slouží pouze jako vodítko, ale to je vše. Neměli byste ji (ale ani žádnou jinou) tedy slepě následovat, nýbrž také používat svou hlavu. Jen tak si zajistíte, že o své peníze nepřijdete.