Chcete pracovat u policie? Není to tak snadné.

Stát se státním zaměstnancem, tedy přesněji policistou, je pro mnoho lidí lákavá vidina, jak si zařídit jistou práci, a jistý výdělek, a to v nejisté době. Policie má totiž práci vždy, ačkoliv někdy ne zrovna příjemnou, peníze jsou pevně dané, a co se vzdělání týče, postačí vám maturitní vysvědčení. Získat práci u policie však není tak snadné, jak se může zdát, ačkoliv máte třeba dobrou fyzičku, a zvládáte myslet racionálně. Kdyby to tak bylo, nedopadlo by to dobře. Co tedy potřebujete vědět, abyste mohli získat tuto práci?

mladá policistka

Podmínky

Podmínky pro podání přihlášky k policii jsou jednoduché. Musíte mít čistý trestní rejstřík, dosažené vzdělání v podobě maturitní zkoušky, a neměli byste být potetovaní na viditelných místech. Ačkoliv i tyto kroky lze snadno přeskočit, tedy kromě toho rejstříku. K policii se můžete hlásit i s výučním listem, a to pod podmínkou, že si do tří let maturitu doděláte. Některé složky pak vezmou i lidi s tetováním, nebo vám dají podmínku, abyste si nechali tetování na viditelných místech odstranit. Musíte však počítat s tím, že v těchto případech budete zpočátku pracovat u bezpečnostních složek.

Nejprve testy

Ještě než vás přijmou, musíte složit řadu testů, které určí, zda jste pro tento druh práce vhodným kandidátem. Jedná se především o psychotesty, které opravdu nelze obalamutit, a fyzické testy. Pokud nezvládnete psychotesty, musíte počkat dva roky, než to zkusíte znovu. 

plno otázek

Policejní akademie

Poté (pokud jste byli přijati) nastane policejní výcvik, který trvá rok. Tento výcvik se provádí na více místech České republiky, v závislosti na tom, kam se hlásíte, a musíte být přítomní každý všední den. Ubytování, i strava je zdarma, a rovněž budete pobírat policejní plat. Ne nijak vysoký, ale dostačující. Při výcviku budete denně posilovat svoji fyzickou stránku, získáte zbrojní průkaz, a budete se také učit policejní právo. Rozhodně to nebude nic snadného, ale pokud to zvládnete, můžete se těšit na jistou práci, a po letech služby na jisté peníze v důchodu.