Zip sáčky oceníte i na dovolené

Blíží se termín vaší dovolené a chystáte se balit věci? Pokud berete s sebou elektronické přístroje, a většina lidí bez nich neudělá krok, pak byste je měli chránit v průběhu přepravy nejen před nárazem a pádem, ale také před změnami teplot a vlhkosti vzduchu.

sbalená taška

Vzduch je zdánlivě průhledná, neviditelná hmota, ale její součástí je i voda ve formě drobných kapének a ta může za příznivých okolností způsobit zkratování tištěných spojů. Dochází k tomu ve chvíli, kdy vodní pára dopadá na chladný povrch, kde kondenzuje a mění se na kapalné skupenství.

Automobilová a letecká přeprava

Většina autobusů na dálkových trasách je klimatizovaných, ale zavazadlový prostor je oddělen a nachází se v boxu jen několik desítek centimetrů nad povrchem vozovky. To samé se týká automobilů a jejich kufrů. Výhodou klimatizovaného prostředí je stabilní teplota a vlhkost vzduchu, ta bývá na zařízení nastavena podle potřeby přepravce či klientů a to má významný pozitivní vliv na elektronické přístroje.

cestovní zavazadlo

Pokud tedy cestujete klimatizovanými dálkovými spoji a máte u sebe např. fotoaparát, tablet, mobil, notebook, přehrávač atp., pak jim dopřejete optimální podmínky pro převoz i využívání. Problém však nastává v situaci, kdy máte např. laptop v kufru, umístěný jen v brašně, a kufr je vystaven vnějším vlivům zavazadlového prostoru mimo kabinu pro cestující. Do zavazadel tu proniká jemný prach a hlavně se zde neustále mění vlhkost a teplota, kdy tu kondenzuje vodní pára, a to může snížit životnost těchto výrobků. Řešení je ale velmi snadné, stačí přístroje ukládat nejprve do uzavíratelných plastových sáčků se zipem, které uvnitř udržují neměnné prostředí. Vhodné je při balení elektroniky z nich vytlačit co nejvíce vzduchu, což snižuje pravděpodobnost poškození na minimum. Výhodou zip sáčků je jejich nízká cena, velmi široký rozsah rozměrů, nízká hmotnost a minimální nároky na prostor při jejich skladování.