Vyplatí se ještě výroba jednoúčelových strojů?


Asi není žádným překvapením, že naše potřeby se v průběhu věků mění, stejně jako trendy. Dnes je například dáván poměrně velký důraz na multifunkčnost, kdy je jeden přístroj schopen zastávat více funkcí. Typickým příkladem mohou být chytré mobilní telefony, s jejichž pomocí můžete nejen volat, ale i surfovat po internetu či sledovat televizi.

Zdálo by se tedy, že zájem o jednoúčelové stroje upadá, a spolu u s tím také jejich výroba. Jistě, některé přístroje sice stále mají jen jeden účel – například mikrovlnka či vysavač, avšak je jich čím dál tím méně. Otázkou tedy je, zda se výroba jednoúčelových strojů, v dnešní době ještě vyplatí.

typický víceúčelový přístroj

Na první pohled by se mohlo zdát, že nikoliv, avšak zde je nutné si uvědomit několik skutečností. Zatímco totiž sice tyto multifunkční přístroje toho dovedou hodně, jen málokdy vše umí dokonale. Například obraz na mobilním telefonu nebude nikdy tak dokonalý, jako na kvalitní televizi. Fotoaparát v telefonu nám neudělá tak kvalitní fotky, jako ten klasický. A tak by se dalo pokračovat i nadále.

Tohle dobře znají lidé především ve výrobě. Ti totiž dobře vědí, že bez kvalitních nástrojů nic pořádného nevyrobí. A většinou ty, které mají více funkcí, nedělají prakticky žádnou z nich pořádně. Proto se jim také pokud možno vyhýbají.

vysavače jsou obvykle jednoúčelové

Pokud jde o běžného člověka, pak záleží jen a pouze na nás. Musíme si říci, zda preferujeme či potřebujeme kvalitu, nebo zda je pro nás lepší pohodlí, které multifunkční přístroje poskytují. Zde samozřejmě bude záležet na konkrétní situaci – pokud se například příliš nezajímáme o fotografování, pak nám bude s největší pravděpodobností stačit foťák v mobilu. Ovšem v případě, že máme doma chlupatého domácího mazlíčka, budeme chtít kvalitní vysavač.

Každá situace je tedy jiná, a před pořízením jakéhokoliv přístroje je tedy vhodné uvážit, zda právě ten daný pro nás bude ten pravý. Pokud s ním, či spíše s jeho výsledky, nebudeme spokojeni, jedná se v podstatě o vyhozené peníze, což si může dnes dovolit skutečně jen málokdo.