Voňavé extrakty nejen na pečení

Určitě jste se někdy setkali v receptech s výrazy aroma, tresť, extrakt či silice. Mezi těmito složkami jsou drobné rozdíly, ale to teď není podstatné. Všechny tyto látky mají stejnou úlohu, to jest dodat našim pokrmům chuť a vůni po použité surovině. Pokud se vydáte do obchodu, narazíte většinou na aromata. Nejčastěji se prodává mandlové, rumové, vanilkové, kávové a vanilkové. Většinou jde jen o obarvenou, chemicky ovoněnou vodu, která má mnohdy nepříjemnou pachuť.
Lusky vanilky
Výroba domácího extraktu je při tom velice jednoduchá, potřebujete jen dostatek času na jeho louhování. Základní surovinou je alkohol, ve kterém se bude vybraná surovina macerovat. Nejčastěji se používá vodka, protože nemá výraznou vůni, ale třeba do palačinek se nehodí, protože zanechává pachuť. Proto jsem se rozhodla sáhnout po bílém rumu, jelikož se v receptech lépe ztratí. Zamilovala jsem se do bílého rumu od značky Božkov, voní jemněji než klasický hnědý rum a dá se sehnat i za dobrou cenu.
Na výrobu vanilkového extraktu budete potřebovat 2 vanilkové lusky a 200ml bílého rumu. Lusky podélně rozřízněte, dejte do uzavíratelné sklenice a nechte nejméně měsíc louhovat v temnu, alespoň jednou týdně protřepejte a je hotovo. Dalším mým oblíbencem je skořicový extrakt. Na 200 ml alkoholu stačí 3–4 celé skořice. Tento postup dodržte u všeho a můžete vyrábět extrakty z čerstvého ovoce, oříšků, kávy i bylinek. Větší kousky, jako jsou kávová zrna nebo ořechy nejprve lehce rozmixujte nebo rozdrťte. Díky alkoholu se začnou uvolňovat vonné látky a alkohol slouží zároveň jako konzervant, takže Vám při správném uchovávání může lahvička vydržet i rok. Osobně doporučuji spotřebovat do půl roku, protože časem vůně slábne.
Skořice a cukr
Tyto extrakty můžete používat do buchet, dortových korpusů, palačinek, lívanců, krémů, pudinků, ale i do kávy, smoothie a různých koktejlů. Při pečení se alkohol vytratí, ale pozor na kávu a míchané drinky, abyste za volantem nenadýchali.