Játra a jejich detox a regenerace

Játra jsou pro nás hodně důležitá. Zajišťují metabolismus, produkují hormony, vytváří bílkoviny krevní plasmy, ukládají železo a uvolňují ho plus také některé vitamíny.  Zajišťují detoxikaci těla. Onemocnění jater způsobuje většinou špatná životospráva. Buďto nedostatek pohybu, přejídání se, příliš tučná strava. A také játrům škodí velké množství alkoholu. Může později nastat ztučnění jater, nebo – li steatóza. Játrům škodí polosuroviny, průmyslově upravené potraviny. Játra se také moc netykají s nadměrným kouřením cigaret a jiných tabákových výrobků a nesvědčí jim moc dlouhodobý pobyt v zakouřeném prostředí.

Játra

A pokud bychom si rádi udrželi játra v pořádku, tak kromě omezení cigaret, alkoholu a nezdravému jídelníčku bychom měli omezit solení. Nicméně játra mají jednu velkou výhodu a to, že se rychle a snadno regenerují. To, že je s játry něco v nepořádku, se může projevovat výraznějšími žilkami, zažloutlou kůží, únavou a malátností, příliš světlou stolicí, zápachem z pusy a také nás může bolet na pravé straně pod žebry. Ale to, že vás bolí pod žebry, nemusí hned signalizovat onemocnění jater. Určitě je dobré, když jednou za dva roky zajdete na preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři. Ne vždy se onemocnění jater hnedka projeví třeba bolestí, nevolností a podobně. Praktický lékař vám dá odebrat krev na různé testy. K dobré funkci jater a popřípadě k jejich detoxu určitě napomáhá dostatečný pitný režim. Voda s citrusy, přírodní šťávy, bylinkové čaje anebo ovocné čaje.

Ostropestřec mariánský

Občas je dobré si v lékárně koupit speciální bylinkový čaj na detox jater.  Procházky do přírody, běh, cyklistika. Pohyb také pomůže k dobré funkci jater a je prospěšný celkově pro fyzické a psychické zdraví. Jezte hodně listové zeleniny, cibule, česneku, mrkve či brokolice. tato zelenina obsahuje síru a mrkev obsahuje betakaroten, oboje je prospěšné pro játra a jejich správnou činnost. Skvělý pro detoxikaci jater je ostropestřec mariánský. Pomáhá nejen ke správné činnosti jater, ale také ke správné činnosti žlučníku. Dá se koupit v lékárně jako čajová směs, ve formě tabletek či kapslí. Super je kurkuma, která podporuje činnost jater anebo třeba fenykl či pampeliška.