Aerárium vám dokáže zpříjemnit pobyt v místnosti

Veselý život s rostlinami

Když vejdete do obchodu s květinářstvím v jakékoli roční době, pravděpodobně na vás dýchne zvláštní atmosféra. Citliví lidé si tu uvědomují blízkost živých organismů, co udržují v prostředí příjemné klima – vyšší vlhkost, vzdušný kyslík a hlavně příval energie, kterou nás zásobují nepřetržitě, 24 hodin denně. Podobné klima si můžete vytvořit i doma, a to buď rostlinami v květináčích anebo s pomocí ozdobného prvku s názvem aerárium.

dvě tilandsie

Aerárium – tento výraz vám může připomínat akvárium či terárium a máte pravdu. Všechna tři slova jsou odvozena z latiny a každé z nich popisuje jiný živel – aqua (akva) znamená vodu, terra znamená zemi a aer je latinsky vzduch. Zatímco v akváriích máme vodu, v teráriích se pohybují suchozemští či obojživelní živočichové, do aerárií se umísťují převážně živé rostliny, přičemž tyto skleněné nádoby se obvykle zavěšují a visí ve vzduchu.

detail tilandsie

Aerária mají více významů, především jde o nádhernou dekoraci, která výrazně oživí vaší kancelář, obývací pokoj, kuchyni či předsíň, je to obdoba pěstování rostlin v květináčích v místech, kam se květináč nevejde či nehodí. Skleněné nádoby mohou mít různý tvar, a jak víte, dekorativní a umělecké sklo patří k významným bytovým doplňkům již mnoho let.

Jak aerárium vytvořit – do připravené skleněné baňky s otvorem umístíme do vrstvy několika centimetrů připravený ozdobný písek. V místech, kde chceme mít vsazenou rostlinku, vytvoříme jamku, kterou vyplníme vhodným substrátem. Pěstovat tu lze například sukulenty, vlhkomilné druhy rostlin, rostliny, které žijí jen ze vzdušné vlhkosti (tilandsie) anebo naopak rostliny zčásti ponořené do vody. Po vsazení rostlinky do substrátu (nejlépe s pomocí pinzety) zasypeme přečnívající substrát zakrývající ozdobnou vrstvou písku, který můžeme doplnit oblázky.